wtorek, 15 grudnia 2009

II nagroda w konkursie na projekt pojazdu badawczego dla Agnieszki i Radka

Uzasadnienie jury: „Napędzany siłą mięśni pojazd dla dzieci, dostosowany skalą do otoczenia. Stylizacja nawiązuje do form biologicznych – świata owadów. Autorzy przedstawili również rozbudowaną propozycję programu badawczego. Forma adekwatna dla młodego odbiorcy.” Gratulacje

środa, 2 grudnia 2009

Wystawa prac studentów Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa

Wernisaż odbędzie się 7 grudnia 2009 roku o godzinie 17.00 w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 6

czwartek, 29 października 2009

wyróżnienie dla Moniki Reptowskiej w polskiej edycji Electrolux Design Lab

Jury zdecydowało się wyróżnić dwa projekty zgłoszone przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pierwszy z nich, to Compact Kitchen, urządzenie 3w1 zaprojektowane przez Monikę Reptowską. Kompaktowa kuchnia, garnek i talerz w jednym, umożliwia zdrowe, szybkie i wygodne przygotowanie posiłków. Zajmuje bardzo mało miejsca i możną ją wszędzie zabrać ze sobą. Wielkie gratulacje Moniko:) 

źródło newsroom.electrolux.com/pl 

czwartek, 1 października 2009

Konkurs na projekt pojazdu badawczego

Muzeum Pałac w Wilanowie ogłasza otwarty konkurs na projekt pojazdu badawczego

Wilanów jako muzeum kultury i natury podejmuje działania mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem kształtowania przestrzeni w sąsiedztwie obszarów chronionych ze względu na ich wartości zabytkowe i naturalne. Pragniemy, by dzieci i młodzież biorące udział w programach edukacyjnych na terenie wilanowskiego parku oraz rezerwatu w Morysinie miały możliwość prowadzenia samodzielnych badań i obserwacji przyrodniczych. Pojazd badawczy umożliwiający obserwację poziomu zanieczyszczenia wody, powietrza, gruntu czy stanu fauny i flory pozwoli w sposób interaktywny zainteresować młode pokolenie zagadnieniami z zakresu ekologii. Forma pojazdu powinna być innowacyjna. Pojazd ma stanowić rodzaj mobilnego laboratorium napędzanego paliwem ekologicznym, dostosowany do potrzeb młodych odbiorców. Ważne, by interaktywny wehikuł pozwalał na wykonywanie różnorodnych badań.

Prace na konkurs można składać w sekretariacie konkursu od 1 października do 4 grudnia 2009 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 grudnia 2009 r. Organizator przewiduje nagrody w wysokości: nagroda główna 8000 zł oraz 5 nagród równorzędnych po 2000 zł.

piątek, 4 września 2009

niedziela, 12 lipca 2009

Gdynia Design Days – dzień trzeci

Marek Średniawa o szkodliwości designu. Wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych doktor Marek Średniawa mówił w sobotni wieczór „O potencjalnej szkodliwości designu”.

Doktor Średniawa swój wykład w ramach „Gdynia Design Days 2009” skonstruował tak, że przypominał on nieco mowę prokuratorską. Argumenty oskarżenia wobec designu były mocne. Marek Średniawa wypunktował słabe strony współczesnego projektowania niczym doświadczony pięściarz. Mówił m.in. o tym, że jako odbiorcy designu nie potrafimy o nim dyskutować. To także „zasługa” ludzi tworzących współczesny design - nauczycieli, wykładowców, projektantów.
Jego zdaniem współczesny design zbyt rzadko łączy w sobie cechy efektowności i efektywności. – Coś, co jest piękne bardzo często jest kompletnie bezużyteczne – mówił Średniawa.
Design, według Średniawy, cierpi na chorobę tworzenia nierzeczywistych potrzeb. – Nie potrzeba nam kolejnego żelazka czy odkurzacza – mówił podczas spotkania w Gdyni. – Jeśli to żelazko będzie lepsze, bardziej funkcjonalne to nasza potrzeba będzie zaspokojona.
Innym grzechem współczesnego designu, zdaniem Marka Średniawy, jest to, że przedmioty często udają coś, czym nie są. Brak ich funkcjonalności to rzecz niedopuszczalna dla dobrego projektanta, podobnie jak to, że miernikiem sukcesu designera nie może być sukces komercyjny.
Marek Średniawa zauważył również to, że współczesny świat, design podzielił na strefy wpływów. Świat z designem to świat bogaty, bez niego to obszar biedy.
Zwieńczeniem wykładu był argument o braku systemowej edukacji projektantów – autor wykładu punktował nieumiejętność przekazywania ważnej i potrzebnej wiedzy następcom.
– Nauczanie nie oznacza wykształcenia designerów – podsumował Marek Średniawa.
źródło: gdyniadesigndays.eu

poniedziałek, 11 maja 2009

10 lat pracowni

rok 2000

Rok 2003

Rok 2004

Rok 2005

Rok 2006

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

poniedziałek, 30 marca 2009

środa, 18 lutego 2009

Wystawa prac studentów Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa


Wernisaż odbędzie się 23 lutego 2009 roku o godzinie 18.00 w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 6

czwartek, 22 stycznia 2009